CM18

 

 
AUTOMAT KASJERSKI Z ZAMKNIETYM OBIEGIEM GOTÓWKI
RECYKLER BANKNOTÓW CM 18
 
 
 
CTS Cashpro jest największym na świecie producentem recyklingowychautomatów kasjerskich (TCR). Od 1996 roku rozwiązania w obszarze obsługi gotówki pomogły bankom na całym świecie zarządzać transakcjami gotówkowych bardziej efektywnie, ekonomicznie i bezpiecznie.
 
 
 
Bankowcy decydują się na wybór produktów firmy CTS gdyż są one produktami o najwyższej niezawodności i bezpieczeństwie.. Dzięki temu ponad 2.100 pracowników i 130 firm partnerskich w 25 krajach całego świata może oferować klientom najnowocześniejszą w swojej klasie technologię i rozwiązania, które są bezpieczne, efektywne i innowacyjne.Do chwili obecnej CTS może się pochwalić ponad 32.000 zainstalowanymi urządzeniami.
 
Popularność dyspenserów kasjerskich z recyklingiem gotówki systematycznie rośnie. W 2009 stanowiły one ponad 30% wszystkich automatycznych urządzeń do wypłat i przyjmowania gotówki a prognozy mówią, że w 2013 ich udział wzrośnie do ok. 65%. Można oczekiwać, że podobne trendy będą miały miejsce również na rynku polskim. 
 
 
 
 

 
Zastosowania CM 18   
 
Dyspenser kasjerski z recyklingiem gotówki CM18  służy do:
·         Wpłat i wypłat banknotów w zamkniętym obiegu (recykling);
·         Bezpiecznego przechowywania zdeponowanych banknotów;
·         Weryfikacji ilości i jakości banknotów(funkcja liczarki).;
·         Weryfikacji autentyczności banknotów;
·         Prostego sortowania banknotów (3 kieszenie).
 
Recykler CM 18 jest w pełni zautomatyzowanym, całkowicie bezpiecznym urządzeniem wspomagającym kasjero-dysponenta w procesie obsługi gotówki. Jest w stanie identyfikować i sortować banknoty wg. nominałów i waluty. Eliminuje konieczność oddzielnego liczenia i weryfikacji banknotów. Może być zintegrowany z systemem bankowym. Bezpieczne przechowywanie banknotów w recyklerze CM 18 jest zagwarantowane poprzez zastosowanie obudowy w klasie UL, CEN L, CEN I  lub CEN III na które to obudowy urządzenie posiada stosowne certyfikaty.
 
Prędkość wydawania i pobierania banknotów wynosi od 5 do 7 banknotów na sekundę. Wpłacane banknoty przechowywane są opcjonalnie na 8, 10 lub 12 modułach (bębnach). Pojemność poszczególnych modułów wynosi około 500 banknotów/ każdy.
 
 
(

 
 
Oferowane urządzenie CM 18  zapewnia prawidłowe przeliczanie i rozpoznawanie banknotów PLN, EUR i USD i wiele innych. Komunikacja pomiędzy systemem informatycznym Banku i recyklerem CM 18 może być szyfrowana przy użyciu standardowych technik. Bezpieczeństwo korzystania z urządzenia wsparte jest między innymi możliwością konfigurowania zmiennej długości opóźnienia wypłaty określonej wielkości środków pieniężnych. Przy mniejszych kwotowo wypłatach otrzymujemy pieniądze po kilku sekundach. Wypłaty większe np. 100 tys. zł – po kilku minutach. Istnieje również możliwość zablokowania pracy maszyny poza godzinami pracy placówki. Urządzenie może być podłączone do systemu alarmowego Banku.Większe wpłaty i wypłaty realizowane sa w plikach po 200 szt.
 
Z oferowanego urządzenia jednocześnie może korzystać dwóch kasjerów. Obsługa recyklera CM 18 może odbywać się w pozycji siedzącej lub stojącej.
 
 
 

 
Konfigurowana kontrola dostępu zapewnia, że tylko upoważnieni użytkownicy mogą komunikować się z urządzeniem. Zainstalowany wyświetlacz dotykowy wspomaga użytkownika poprzez dostarczanie czytelnych komunikatów, instrukcji, a nawet nagrań wideo, które w przystępny sposób sugerują np. sposób postępowania w przypadku wystąpienia kłopotów technicznych.
 
 
 
 
Za pomocą ekranu dotykowego lub klawiatury PC następuje bezpieczne logowanie użytkownika może to być np. pracownik serwisu. Administrator może zarządzać użytkownikami tj. dodawać / odejmować   użytkowników, nadzorować uprawnienia kontroli dostępu, programów, ustawiać dopuszczalne czasy operacji. Dotykowy wyświetlacz pomaga także inżynierom serwisowym, umożliwiając rozwiązywanie bieżących problemów. Urządzenia jest proste w obsłudze i serwisie. Stwarza użytkownikom poczucie pewności i bezpieczeństwa, co sprzyja codziennej, profesjonalnej obsłudze klienta w Banku.
 
Dzięki zintegrowanej z systemem Microsoft Windows CE bazie procesora, CM18 może wykonywać wiele użytecznych funkcji lokalnie, tzn. bez konieczności interakcji z aplikacją główną np. liczenia banknotów sortowania banknotów i obsługa walut obcych, informacje o zapełnianiu się bębnów to tylko niektóre z dostępnych operacji. Wszelkie informacje wyświetlane na kolorowym wyświetlaczu urządzenia, są przechowywane w pamięci wewnętrznej.  
 
 
Przykład wykorzystania CM 18 przez dwóch użytkowników.
 
 
Ustawiony centralnie między dwoma stanowiskami. Transakcje są identyfikowane i kasjer wskazywany jest przez podświetlane wskaźniki.
 
Przykład wykorzystania CM18 przez jednego użytkownika
 
 
 
CM 18 znajduje się pod biurkiem. Może być zasilany zarówno z prawej jak i lewej strony. Możliwe jest również ustawienie urządzenia tuż obok ściany. Istnieje możliwość dowolnej stronności drzwi sejfu.
 
Wymiary i rodzaj obudowy CM 18
 
Wymiary CM18 umożliwiają jego instalację w standardowych stanowiskach kasjerskich bez konieczności dokonywania dodatkowych prac budowlanych co w wielu przypadkach zmniejsza znacząco koszty instalacji urządzenia. Zminimalizowana jest również przestrzeń niezbędna dla czynności serwisowych.
 
 
 
 
* obudowa UL
** obudowa CEN III
*** przestrzeń wentylacyjna
 
Powyższy schemat prezentuje wymaganą przestrzeń serwisową w zależności od rodzaju zastosowanej obudowy.
 
Recykler CM 18 oferowany jest w obudowach:
  • UL291;
  • CEN L;
  • CEN I;
  • CEN III.
Weryfikacja banknotów
 
Oferowane urządzenie- recykler CM 18 zapewnia prawidłowe przeliczanie i rozpoznawanie banknotów. W procesie przyjmowania banknotów, wykorzystuje następujące detektory (zależnie od obsługiwanych walut):
 
·                    Visible – wizerunek banknotu;
·                    IR – weryfikacja autentyczności w podczerwieni, zabrudzeń, zagięć, rozdarć, dziur, fałd,     plam i przebarwień;
·                    Ultra Violet (UV) – badanie autentyczności i wykrywanie „spranych” banknotów;
·                    Magnetic – magnetyczne badanie autentyczności.
 
Oprogramowanie
 
Oprogramowanie obsługujące automaty CM18 pozwala wykonywać wszystkie wymagane operacje na urządzeniu, odpowiada za autoryzację użytkowników, zarządzanie prawami dostępu do funkcjonalności itp.
Firma FHU Globe w porozumieniu z Bankiem, może podjąć się opracowania stosownego interfejsu umożliwiającego integrację urządzenia z systemem informatycznym  stosowanym w Banku.
 
Recykler CM 18 jest produkowany przez firmę  CTS Cashpro zgodnie z normami EN 55022, EN 61000-3-2, EN61000-3-3, EN 55024, EN 6090-1. Urządzenie posiada aktualny certyfikat bezpieczeństwa CE.
 
Zasilanie CM 18 odbywa się przy wykorzystaniu standardowej sieci energetycznej prądu o napięciu 230V i częstotliwości 50/60 Hz. Wymagane jest stosowanie uziemienia urządzenia. 
 
CM 18  przystosowana jest do pracy w pomieszczeniu zamkniętym, w temperaturze od +15 stopni C do +35stopni Celsjusza. Dopuszczalny zakres wilgotności pomieszczenia wynosi 20-70%. 
 
Urządzenie może być wyposażone w pakiet alarmowy dostosowany do wymogów użytkownika. Mogą to być czujniki zamknięcia (kontaktrony), czujniki sejsmiczne uzgodnionych typów z uzgodnionymi wyprowadzeniami (zakończeniami) kablowymi lub gniazdami (wtyczkami).
 
 
Konfiguracja urządzenia
 
·         Bębny RSM – 8/10/12 szt. o pojemności ok. 500 sztuk banknotów na każdym bębnie;
·         Obudowa w klasach bezpieczeństwa UL, L, I, III;
·         Przystosowany do jednoczesnej obsługi 2 kasjerów;
·         Detektor Visible and IR – weryfikacja autentyczności w podczerwieni, zabrudzeń, zagięć, rozdarć,  dziur, fałd, plam i przebarwień;
·         Detektor Ultra Violet (UV) – badanie autentyczności i wykrywanie „spranych” banknotów;
·         Detektor Magnetic – magnetyczne badanie autentyczności;
·         Detektor Ultrasonic – detektor taśmy oraz uzupełniające wykrywanie zagiętych rogów, rozdarć i dziur.
 
Korzyści dla Banku z zastosowania recyklera banknotów CM 18
 
·         Recykler CM 18 tworzy przyjazne dla klienta możliwość zastosowania otwartych stanowisk obsługi.  
·         Kasjer-dysponent jest w stanie zaangażować się bardziej w tworzenie sprzyjającego klimatu dla budowania relacji z klientami prowadzących do zwiększenia lojalności klientów i podniesienia poziomu satysfakcji z obsługi.
·         Zastosowanie CM18 stwarza kasjerom-dysponentom okazję do sprzedawania usług dodatkowych i innych produktów bankowych.
·         Oddziały bankowe wyposażone w recyklery CM 18 zanotowały znaczące wzrosty sprzedaży produktów przez kasjerów, zwiększenie bezpieczeństwa gotówki, oddziałów oraz lepszej ochrony pracowników oddziału. CM18 zmniejsza ryzyko napadu. 
·         Zwiększa się efektywność wykrywania destruktów.
·         Szybkie przetwarzanie transakcji w przypadku integracji z systemem księgowym Banku.
·         Oszczędności finansowe wynikające z krótszego czasu poświęconego przez kasjerów-dysponentów na zasilenie kasy, odsilenie kasy i zbilansowanie dnia.
·         Zoptymalizowanie ilości środków pieniężnych znajdujących się w oddziale;
·         Optymalizacja wykorzystania gotówki.
·         Kasjer posiada na bieżąco informacje o stanie gotówki w poszczególnych walutach, nominałach.
·         Redukcja kosztów i czasu liczenia gotówki.
 
Więcej informacji uzyskają Państwo na stronie: cashpro minisite
 
Filmy prezentujące urządzenie: www.youtube.com/user/CTScashpro
 
 
  • Logo CTS
    Logo CTS
 
 
drukuj
powrót